Na Gimnaziji Murska Sobota je od 3. do 5. julija 2017 potekal Naravoslovni raziskovalni tabor. Udeležilo se ga je je 17 učencev z osnovnih šol Beltinci, Bogojina, Gornja Radgona, Puconci , OŠ I Murska Sobota in OŠ II Murska Sobota. Učenci so se razdelili v tri skupine, vsaka je raziskovala pojave iz vsakdanjega življenja, ki so bili kemijsko, fizikalno ali biološko obarvani. Delo je potekalo v učilnicah Gimnazije Murska Sobota ter ob reki Ledavi pri soboški Fazaneriji. Učenci so z opazovanjem in merjenjem zbirali podatke, izvajali poskuse, rezultate zapisovali v obliki skic, grafov, tabel ali teksta, rezultate analizirali in zapisovali ugotovitve. Tako so pri fiziki preučevali osvetljenost v prostoru, izračunali pretok reke Ledave ter ugotavljali način delovanja optičnih naprav. Pri kemiji so se lotili izhlapevanja in površinske napetosti vode ter opravili kemijsko analizo reke Ledave. Kakovost reke Ledave so opredelili na podlagi organizmov, ki so jih nalovili v Ledavi in nato sistematizirali. Pri biologiji so ugotovili tudi, zakaj je klorofil zelen in katero barvo vidnega spektra klorofil in druga barvila absorbirajo. Da bi imeli na taboru poleg vode še kakšno pijačo, so učenci iz mete, ki so jo porezali na visoki grede poleg šole, naredili sirup in ga zmešali v osvežilno pijačo. Pa še en izdelek so na koncu tabora učenci odnesli domov, prijetno dišeče ognjičevo mazilo. Za sprostitev po raziskovalnem delu so se družili ob različnih športnih aktivnostih in glasbi. Na koncu tabora so dekleta in fantje povabili medse starše in jim ob fotografijah predstavili aktivnosti, ugotovitve in izdelke s tabora. Za natančno in marljivo delo so dobili tudi priznanja. Po obrazih in dejanjih sodeč so bili zadovoljni tako učenci in učenke kot mi, mentorji posameznih dejavnosti, zato smo se že dogovarjali, kako bi tabor drugo leto ponovili in obogatili.

Na taboru so sodelovali učitelja fizike dr. Renato Lukač in Franc Trplan, učiteljici kemije Damijana Hrastelj Ploj in Alenka Jelen, učiteljici biologije Renata Dominko in Marjetka Maučec, laborant Branko Prelec in laborantka Tadeja Zver, učitelji športne vzgoje Franc Hauko, Janko Hochstätter in Marjan Horvat, socialna delavka Brigita Hari, dijakinje Viktorija Hartman Adjei, Zala Hoblaj in Mina Kovač ter dijak Niko Car.

Tabor sva koordinirala dr. Renato Lukač in Marjetka Maučec.

Hvala vsem, ki ste nam pomagali in nas podpirali.

Hvala tudi pokroviteljema, šolski kuhinji podjetja SGT Karmen Kaučič in Mlinopeku.

Fotografije: Ivica Glavak
Koordinatorica Marjetka Maučec